2025. március 10-én és 11-én kapusedző tanfolyammal egybekötött szakmai tábort és licenszmegújító továbbképzést tartott Balatonbogláron a Magyar Kézilabda Szövetség. A kétnapos rendezvény első napján a Győri ETO KC szakemberei is tevékenyen kivették a részüket a szakmai eszmecseréből.

A Győri ETO KC akadémiájának népes küldöttségéből négy szakember is előadott a Magyar Kézilabda Szövetség kapusedző képzési és licenszmegújító szakmai napján. A szakmai eszmecsere célja a közösség edukálása minden téren, a pályán és azon kívül is. Ugyanis nem csak kapusedzők, hanem gyógytornászok, erőnléti edzők és humánkineziológusok is beszéltek saját területüknek megfelelően a kapus poszt sajátosságairól és a készségek fejlesztéséről. Szakembereink három témában is előadtak, melyben akadémistáink is segítségükre voltak.

Petricsevics Krisztina és Borsa Eszter gyógytornászok a kapus specifikus mobilizációs technikákról beszéltek:

„A célunk az volt, hogy a kapusedzőknek is átadjuk, hogy mi, gyógytornászok hogyan tudunk a segítségükre lenni abban, hogy a kapusaik felkészítése sérülésmentes legyen. A témánk a mobilizációs technikák bemutatása volt, ami mellé szerettük volna megmutatni, hogy ma már a stretchingen kívül számtalan lehetőség van a játékosok mozgáshatékonyságának növelésére. Nagyon örültünk, hogy érdeklődő kapusedző kollégákkal találkoztunk!” – mondta Petricsevics Krisztina gyógytornász.

 

Kiss Éva a labda gyors játékba hozatalának lehetőségeiről tartott bemutatót az érdeklődőknek:

„Az előadásom témája >>A kapusok támadás indításának lehetőségei a labda gyors játékba hozásával és labdaszerző tevékenységének gyakorlása csapattal<< volt. Először videóban a BL-mérkőzések példáin keresztül bemutattam, miért fontos a gyors játék szempontjából a labda gyors birtokba vétele és kijátszása, valamit a labdaszerzés módjait is bemutattam. A támadás megkezdésében a kapus az első ember, tőle indul minden, legyen ez akár védett lövés, rossz lövés, eladott labda vagy gól. Ezt követően edzés feladatokon keresztül mutattam be, miként lehet a kapusok által alkalmazott átadási technikákat, a gyors labda összeszedést és ezek kombinációját gyakorolni, majd a csapat edzésbe beépíteni. Továbbá milyen lehetőségek vannak a labdaszerzés gyakorlására. A bemutatót segítette két kiváló kapusunk az Akadémia 1-es csapatból, Bödő Panna (#17) és Horváth Zelda (#16). Köszönöm a lehetőséget, hogy előadást tarthattam.” – mondta Kiss Éva kapusedző.

 

Ruppert Bálint erőnléti edző a plyometria alapjairól és annak alkalmazásáról beszélt a kapusokra szabva:

„Azt a megtisztelő felkérést kaptam az MKSZ-től, hogy a kapusok robbanékonyerő fejlesztéséről, azon belül is a plyometrikus edzésmódszer megfelelő alkalmazásáról osszak meg gondolatokat. Az előadás első felében saját kutatással, esettanulmányokkal próbáltam meggyőzni az edzőkollégákat, hogy a módszer megfelelő használatával milyen pozitív adaptációs folyamatokat érhetünk el. Ezt követően gyakorlati bemutatót tartottam, mely szorosan épült az ezt megelőző elméleti blokkra. Külön szeretném megköszönni Akadémia 4-es csapatunk kapusának, Mézes Amirának (#12) az egésznapos lelkes hozzáállását és profi bemutatóját.” – beszélt Ruppert Bálint erőnléti edző saját témájáról.